S čím Vám můžeme pomoci
- Pomůžeme zvládnout běžné úkony při péči o vlastní osobu, což konkrétně znamená pomoc a podporu při podávání jídla a pití; při oblékání a svlékání (i speciálních pomůcek); při pohybu a orientaci ve vnitřních prostorech; při přesunování se na lůžko nebo invalidní vozík
- Pomůžeme s hygienou; se základní péčí o vlasy a nehty; s používáním toalety.
- Pracovníci služby mohou přivézt oběd a také mohou pomoci s nachystáním jídla a jeho podáváním.
- Součástí služby je pomoc při zajištění chodu domácnosti, což obsahuje pomoc při úklidu, pomoc se zajišťováním velkého úklidu; donášku vody; topení v kamnech, přípravu topiva a základní údržbu kamen; zajišťování běžných denních nebo velkých nákupů; praní a žehlení osobního i ložního prádla.
- Také doprovázíme dospělé do školy, zaměstnání, k lékařům, na úřady a děti do školy a k lékařům.
Poskytování služby
Ambulantní forma poskytování
Provozní doba
Bayerova 62, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm | po – pá | 7:30 – 15:30 | okamžitá kapacita 5 klientů |
Terénní forma poskytování
Provozní doba
Okamžitá kapacita: max. 1 klient
Po | 7:30 – 16:00 |
Út | 7:30 – 15:30 |
St | 7:30 – 16:00 |
Čt | 7:30 – 15:30 |
Pá | 7:30 – 15:30 |
Terénní služba je poskytována v ORP Rožnov pod Radhoštěm (Dolní Bečva, Prostřední Bečva, Horní Bečva, Vigantice, Hutisko – Solanec, Rožnov pod Radhoštěm, Valašská Bystřice, Vidče, Zubří).
V případě vzniklé potřeby využít poskytování služby mimo uvedenou provozní dobu, může se klient s pracovníky služby na základě vyhodnocení jeho individuální potřeby a závažnosti situace dohodnout na výjimečném poskytnutí služby mimo uvedené provozní doby. Čas a místo poskytování mohou být přizpůsobeny dle individuálních potřeb klienta a možností poskytovatele.
Kontaktujte nás
Způsob poskytování služby
Nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění | Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím |
Nácvik vaření, příprava svačin Nácviky nakupování, zařizování domácnosti Nácviky úklidu a údržby domácnosti, oděvů Nácviky práce se spotřebiči a běžným zařízeními Péče o svou osobu (hygiena, péče o zdraví) Nácvik samostatného pohybu Nácvik orientace ve vnitřním i venkovním prostoru Podpora na úřadech Zjištění a plánování lékařské péče, případně změna lékaře Nácviky s údržbou domácnosti, podpora při zajištění domácích oprav, reklamací Nácvik péče o děti nebo další členy domácnosti Nácvik dovedností potřebných k úředním úkonům, např. podpisování | Doprovody k lékaři, do školy, zaměstnání a na zájmové aktivity Zprostředkování a navázání kontaktu s dostupnými službami Zajištění a podpora klienta při hledání práce Orientace na trhu práce Začlenění do společnosti – setkání s vrstevníky Nácvik komunikačních a sociálních dovedností Nácviky alternativního způsobu komunikace Nácviky využívání dopravních prostředků Podpora při plánování tras Práce s informacemi Skupinové aktivity v terénu (návštěvy výstav, přednášek, setkání s vrstevníky) Nácviky chování v různých společenských situacích |
Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti | Pomoc při uplatňování práv a oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí |
Podpora psychické odolnosti Podpora při zvládání náročných životních situací Osobní rozvoj Posilování motorických, sociálních i psychických dovedností Vzdělávací skupinové aktivity zaměřené na jemnou motoriku a psychickou podporu (vytváření) Práce na PC, internet Finanční gramotnost – hospodaření s financemi, osobní rozpočet Nácviky vedoucí k získání zaměstnání (komunikace, životopis, základní pracovně právní úkony) Edukační skupinové aktivity zaměřené na aktuální témata klientů | Podávání základních informací o právech a povinnostech klienta Podávání základních informací o rehabilitačních kompenzačních pomůckách Informační servis a zprostředkování služeb Podpora a porozumění občanským a lidským právům Využívání dostupných služeb |
Veřejný závazek
Poslání služby
Posláním služby sociální rehabilitace Diakonie Valašské Meziříčí je rozvíjet a posilovat schopnosti a dovednosti dospělých lidí s mentálním postižením prostřednictvím činností vedoucích k jejich samostatnému životu a začlenění do společnosti. Zaměřujeme se především na oblast upevňování sebedůvěry a odpovědnosti, zaměstnání a bydlení. Sociální služba je poskytována formou ambulantní a terénní.
Cílová skupina služby
Cílovou skupinou jsou dospělí lidé od 18 do 67 let, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu mentálního postižení a jsou odhodlání rozvíjet svou samostatnost prostřednictvím nácviku schopností a dovedností.
Cíle služby
- Klient navazuje, udržuje a rozvíjí vztahy s dalšími lidmi a rozvíjí sociální vazby.
- Klient je v kontaktu se společností a společenským děním.
- Klient se připravuje na budoucí zaměstnání nebo je zaměstnán podle svých představ a možností.
- Klient uplatňuje svá práva a má vyřízeny běžné záležitosti.
- Klient umí zajistit běžný chod domácnosti a péči o sebe.
Zásady
- Zásada bezpečí – pracovník svým chováním a vystupováním navozuje pocit důvěry a bezpečí. Je zdůrazněna možnost dlouhodobé pomoci a podpory všem klientům cílové skupiny.
- Zásada běžného života – podporujeme klienty při integraci do společnosti, rozvíjíme jejich vztahy s okolím, podporujeme je k využívání veřejných služeb, tak aby žili srovnatelným způsobem života jako jejich vrstevníci.
- Zásada důstojnosti – sociální službu poskytujeme v zájmu osob a v náležité kvalitě takovými způsoby, aby bylo vždy důsledně zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod osob.
- Zásada sebeurčení – podporujeme maximální samostatnost a možnost volby, a to poskytováním přiměřené podpory.
- Zásada vyváženosti svobodné volby a odpovědnosti – usilujeme o to, aby každý klient při posilování svobodné volby byl posilován v nesení odpovědnosti za své jednání.
- Zásada partnerství – pracovníci vnímají klienty jako partnery, kteří disponují potenciálem rozvoje.
Pracovní tým
1 vedoucí úseku, 6 sociálních pracovníků, 1 pracovník v sociálních službách
Financování služby
Služba je poskytovaná zdarma.
Služba je financována z individuálního projektu Zlínského kraje – anotace projektu.
Na financování služby se dále podílí Město Valašské Meziříčí. Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Valašskomeziříčsko-Kelečsko a Sdružení Mikroregion Rožnovsko.
Galerie
Naše příběhy: Příběh pana Oldřicha
Pan Oldřich žije již několik let sám ve své garsonce. Ušel již velký kus cesty na cestě k samostatnějšímu životu. Díky podpoře pracovníků služby sociální rehabilitace zvládá jednání na úřadech, v bance i jiných službách. Daří se mu hospodařit se svým účtem. Platby kartou i výběry jsou pro něj již rutinní záležitostí. Ani mentální hendikep není limitem pro zvládání […]